Vücut Kilo Vermeye Ne Zaman Başlar?

6 dakikada okunur
Kilo Vermek

Kendinize uygun bir diyet programına başladınız. Sporunuzu da aksatmadan yapıyorsunuz. Peki ya kilo vermeye ne zaman başlayacaksınız?

Zayıflamaya çalışanların aklındaki ilk soru şüphesiz ki ne zaman kilo vermeye başlayacaklarıdır. Bazıları sabırla diyet programlarından şaşmazken bazıları kısa sürede kilo vermek isteyip de veremedikleri için tüm diyetini bozarlar. Kimse size bir gecede bir kilo verdiremez. Eğer böyle bir şey varsa kesinlikle ama kesinlikle çok sağlıksızdır.

Peki diyetiniz ne zaman etkisini göstermeye başlar, diyet yapmaya başladıktan ne kadar süre sonra kilo vermeye başlarsınız? Bu gibi soruların cevabını bilirseniz diyet yapma sürecinizi de doğru bir şekilde yöneterek kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Diyete Başladıktan Ne Zaman Sonra Kilo Verilir?

Şunu unutmayın ki kilo vermenizin ilk kuralı sağlıklı kilo vermek olmalıdır. Bu yüzden sadece diyet yapmak yetmeyebilir. Diyetinizi de yaptığınız spor ve egzersizlerle desteklemek zorundasınız. Bu sayede doğal yollardan kalori açığı oluşturarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Eğer diyetine sadık kalıyorsanız ve spor yapıyorsanız yaklaşık bir haftada vücudunuzdaki yağlar erimeye başlayacaktır. Gerek vücudunuzdaki değişimden gerekse zihinsel olarak bunun farkına varabilirsiniz. Zihinsel olarak diyorum çünkü kendinizi dinç hissetmeye başlayacaksınız. Ayrıca metabolizmanız da bu sürece alışacağı için eskisi gibi yemek yeme hissiniz olmayacaktır.

Kilo Verirken Sabırlı Olmalısınız

Diyete başlamadan önce tükettiğiniz şekerli besinler, fast food tarzı yiyecekler, asitli içecekler… Bunları bir anda bırakmanın kolay olmadığını kabul ediyorum. Çünkü ben de ilk başlarda oldukça zorlandım. Fakat kilo vermek istiyorsanız bu gibi zevklerinizden feragat etmek zorundasınız.

Yaşamınızda sağlıklı beslenmeye yöneldiğinizde ve spor yaptığınızda zaten bir süre sonra kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz. Kilo verme sürecinizi 6 aya yayarsanız hem motivasyon kaybı yaşamamış hem de 6 ay sonunda istediğiniz kiloya ulaşmış olacaksınız.

Tartılmak

Sık Sık Tartılmayı Bırakın

Diyet yapmaya başlayanların yaptıkları en büyük hata sık sık tartılmaktır. Sık sık tartılmak kişide kilo veremediği düşüncesini tetikler ve gereksiz bir stres yapar. Bu da sizin isteğinizi kırabilir. Hele ki diyet yapmak istemeyen biriyseniz kesinlikle tartıdan uzak durmalısınız.

Diyete başlamadan önce bir kez tartılıp kilonuzu not edin ve iki haftada bir tartılın. Bu sayede anlık kilo değişimlerinden uzak kalarak acaba kilo veremiyor muyum ya da neden hızlı kilo veriyorum gibi soruları da kendinize sormamış olursunuz.

Vücut İlk Olarak Nereden Kilo Verir?

Bu sorunun cevabı aslında yaptığınız diyete ve uyguladığınız egzersizlere göre değişiklik gösterebilir. Gün içerisinde yapacağınız yaklaşık bir saatlik egzersiz ile yağ yakımınız başlar. Eğer yarım saatten az bir süre egzersiz yapıyorsanız yağ yakımı gerçekleşmez. Karın bölgesi ile alakalı egzersizler yapıyorsanız (mekik gibi) yağ yakımı karın bölgesinden başlar. Tabii bu sadece karın bölgenizin inceleceği anlamına gelmez. Günlük yaptığınız tempolu yürüyüşler ve koşu sayesinde de hem karın bölgenizdeki yağların hem de vücudunuz çeşitli bölgelerinin inceldiğini görebilirsiniz. Yani vücudunuzda eşit oranlarda yağ yakımı gözlemlenir.

Ayrıca kilo verdikten sonra deriniz de sarkmalar ve cildinizde çatlaklar olmasını istemiyorsanız deri sarkmasını önlemenin 5 yolu başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

1 Yorum

  1. Diyete başladığım ilk zamanlarda ben de her gün tartılanlardandım. Fakat bu gerçekten de stres oluşturuyor. Neden kilo veremiyorum, neden zayıflayamıyorum diye üzülüyordum. Sonra tartılmayı bıraktım. Ayda en fazla 1-2 kez tartılmaya başladım. Sonrasında diyetimin işe yaradığını farkettim. Sürekli tartılmak moraliniz bozuyor. Tartılmayın. Diyetinizi ve sporunuzu aksatmadığınız sürece kesinlikle kilo veriyorsunuz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.