Sağlıklı Kilo Vermek İçin Şu 7 Maddeyi Uygulayın

7 dakikada okunur
Diyet Kahvaltı

Kilo vermek isteyen insanların yaptığı en büyük yanlışlardan biri şüphesiz ki çok kısa sürede çok fazla kilo vermeye çalışmaktır. Fakat bu oldukça yanlış bir şeydir. Doğru olan kilo verme aşamasını zamana yayarak bunu sağlık bir şekilde yapmaktır. Peki nasıl sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz? Aşağıdaki maddeler sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için vazgeçmemeniz gereken şeylerdir.

1. Kahvaltı Etmeyi Bırakmayın

Hangi diyet listesini uygularsanız uygulayın, ne kadar kilo vermek isterseniz isteyin kesinlikle sabahları kahvaltı etmeden güne başlamayın. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın. Tabii ki kahvaltı etmek sabahları beyaz ekmeğin üzerine kat kat tereyağı sürmek demek değil. Protein açısından zengin olan yumurta, tam tahıllı ekmek, zeytin ve yeşillikler kahvaltı için harika besinlerdir. Eğer sabahları uzun süreli kahvaltı edecek vaktiniz yoksa yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.

2. Sağlıklı Yağlar Tüketin

Yağ tüketmemek bilinenin aksine kilo vermek için sağlıklı bir şey değildir. Vücuttaki vitamin emilimi yağlar tarafından sağlandığı için zayıflamamızda oldukça önemlidir. Fakat burada sağlıksız yağ da tüketmemek gerekir. Kuruyemişlerden alacağınız yağlarla yağ ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca yemeklerde de zeytinyağı kullanabilirsiniz.

3. Protein Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Günlük tükettiğiniz besinlerin yaklaşık yüzde yirmisi protein bakımından zengin besinler olmalıdır. Peki protein bakımından zengin besinler nelerdir? İlk olarak yumurta harika bir protein kaynağıdır. Sabah kahvaltınızda bir adet yumurta tüketmek hem sizi tok tutar hem de protein ihtiyacınızı karşılar. Süt de iyi bir protein kaynağıdır. Sabahları işe gitmeden tüketeceğiniz yulaf ezmesi ve süt sizi uzun süre tok tutabilir. Bunlar dışında tavuk göğsü, peynir ve et de iyi bir protein kaynağıdır. Protein bakımından zengin olan besinlerin glisemik indeksi düşük olduğu için sizi tok tutar ve acıkmanızı geciktirir. Tok tutmasının dışında kaslarınızı da geliştirir ve daha hızlı yağ yakmanızı sağlar.

Sebze

4. Akşam Öğününüzde Sebze Tüketin

Sebzelerin kalorileri düşük olsa da posa oranları yüksek olduğu için tok tutmada etkili bir besin grubudur. Mideyi yormadığı için gereksiz şişkinlik de yapmaz. Ayrıca akşam yemeğinde tüketilen etlere göre sebzelerin sindirimi daha kolaydır. Bu yüzden zayıflamanızda etkilidir.

5. Diyetinizi Egzersizle Birleştirin

Blogumun hemen hemen her yazısında tek başına diyet yapmanın sağlıklı olmadığını vurguluyorum. Hatta diyet ve spor ilişkisi ile ilgili daha önce bir yazı da paylaşmıştım. Yaptığını diyeti egzersizlerle birleştirmelisiniz. Egzersiz yapmak sağlıklı beslenmekten sonra kilo vermenin ilk kuralıdır. Egzersiz yaparak kilo vermenizi önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz. Hem yağ yakmış hem de kaslarınızı geliştirmiş olursunuz. Ayrıca kendinizi de dinç hissedersiniz. Unutmayın ki yaktığınız kalori aldığınız kaloriden fazla ise zayıflayabilirsiniz. Bunu da egzersiz yapıp kalori açığı oluşturarak sağlayabilirsiniz.

6. Bol Su İçin

Çoğu kişi kilo vermede su içmenin önemi pek bilmez. Su içmek vücuttaki besinleri sindirir ve dolaşımı sağlar. Bunun yanında atıkların vücuttan düzgün bir şekilde atılması için gereklidir. Açlık hissettiğiniz zaman su içip beklerseniz bir süre sonra açlık hissiniz kaybolabilir. Bu aslında acıktığınızı değil de susadığınızı gösterir. Ayrıca yağ yakmak için suya ihtiyaç vardır. Su içmeden zayıflamaya çalışmak çok sağlıksızdır.

7. Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Az uyumak sizi acıktırır. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uykunuzu alamadığınız takdirde beyninize doygunluk sinyali gönderen leptin hormonu seviyesinde azalma olur. Bu da açlık hormonu seviyesini yükseltir. Bunun yanında uykusuzluk kortizon hormu seviyesini de yükselttiği için iştahınızı artırır. Uyku düzeninizdeki bozulmalar zayıflamanızı olumsuz anlamda etkiler. Bu yüzden uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.