Diyet ve Spor Arasındaki İlişki

4 dakikada okunur
Diyet ve Spor

Günümüzde pek çok insan fazla kilolarından şikayet etmektedir. Bu fazla kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için yapılması gereken iki şeyden biri diyet diğeri ise spordur. Diyet ve spor bir arada ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde hem fazla kilolardan kurtulur hem de sağlıklı bir yaşamınız olur.

Kısa sürede kilo vermek normal yollardan oldukça zor ve sağlığınız için tehlikelidir. Bazı insanlar kısa sürede kilo vermek için bir takım ilaçlar kullansa da bu yöntem kesinlikle doğru değildir. Kilo vermek için acele etmemelisiniz. Size en uygun diyet programını seçtikten sonra bu programa uyarak sağlıklı bir şekilde kilo vermelisiniz.Sağlıksız bir şekilde verdiğiniz kilolarınızı tekrar geri almanız çok yüksek ihtimalken sağlıklı bir şekilde verdiğiniz kilolar da kalıcı olacaktır. Amacınız bir an önce kilo vermek değil kalıcı kilo vermek olmalıdır. Hızlı bir şekilde kilo veren insanlardan genellikle şu cümleyi duyarsınız; “Şu kadar kilo verdim ama bir ayda geri aldım.” Bunun nedeni kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak istediği için sağlıksız yöntemlere başvurmasıdır. Tabii ki bu demek değildir ki diyet programımız bitip sporu terk edersek verdiğimiz kiloları almayacağız. Mevcut kilomuzu korumak için de diyetimizi aksatmamalı, spor yapmaya devam etmeliyiz. Sağlıklı bir vücut için bu çok önemlidir.

Dash diyeti hakkında bilgi almak isterseniz bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Diyet ve Spor Ayrılmaz İkili Olmalıdır

Yapmanız gereken ilk şey size uygun diyet programını seçmek olmalıdır. Bunun için diyetisyen tavsiyesi almanız daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın ki diyet demek aç kalmak demek değildir. Diyet ihtaçlarınız doğrultusundan dengeli ve düzenli beslenmektir. Kilo vermek için diyet yapanlar için günlük ihtiyaçlarından kesinti yapılarak kilo vermesi sağlanır. Yine de ne sadece diyet yapmak ne de sadece spor yapmak tek başına yeterli değildir. Diyet ve sporu birlikte yapmanız en doğru yöntemdir. Yürüme ve yüzme diyet yapanların en çok tercih ettiği iki spordur. Yüzmeyi her yerde yapamasanız bile günde en az 45 dakika yürüyerek hem hızlı bir şekilde kilo verir hem de sağlıklı bir yaşantınız olur.

Spor yapmadan birkaç saat öncesine kadar ana yemeğinizi yemiş olmanız daha sağlıklı olacaktır. Spordan bir saat önce karbonhidrat içeren ara öğün yapabilirsiniz. Su tüketimi de oldukça önemlidir. Spordan bir iki saat önce yarım litre su tüketmeniz ve yarım saat önce de üç yüz mililitre su tüketmeniz tavsiye edilir. Spordan öncesi kadar spordan sonrasında da ne tükettiğiniz çok önemlidir. Enerji ihtiyacınızı karşılamak ve kas dokusu kazanımı için protein ve karbonhidrat içeren öğün tüketin.

Sonuç olarak diyet ve spor gerek kilo vermeniz için gerek sağlık bir yaşam için vazgeçilmez ikiliniz olmalıdır.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

3 Yorum

    • Bu konu hakkında çok fazla bir bilgim yok fakat şahsen protein tozundan alacağım proteini doğal besinlerden almayı tercih ederim.

  1. 32 yaşındayım ve boyuma oranla kilom oldukça fazla. Özellikle göbeğim çok kötü gözüküyor. Ben de ilk başlarda sadece diyet yaparak göbeğimi eritmeye çalıştım fakat hiçbir tesiri olmadı. Sporla diyeti bir arada yaptıktan sonra kilo vermeye başladım. Sporsuz diyet bana çok fazla etkili olmadı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.