Mayo Clinic Diyeti ve Diyabet Hastaları İçin Diyetin Önemi

5 dakikada okunur
Mayo Clinic Diyeti

Bir diğer adıyla şeker hastalığı olan diyabet pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi ya da ürettiği bu insülini kullanamaması sonucu ortaya çıkan yüksek kan şekerinin neden olduğu bir hastalıktır. Yanlış beslenme ve aşırı kilo da bu hastalığın bir numaralı tetikçisidir. Bu yüzden de glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketilmesi diyabet hastaları için tavsiye edilmez. Çünkü glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerini çok ani yükseltebilir veya düşürebilir. Bu da kan şekerinin bozulmasına ve dalgalanmasıne neden olur.

Diyabet hastaları günlük almaları gereken karbonhidrat, yağ ve protein dengesini korumalıdır. Sadece bunlarından birine dayalı diyet yapmak oldukça zararlıdır. Diyabet hastaları her ne kadar ilaç ve insülin kullanımına dikkat etseler de diyetlerine de dikkat etmek zorundadırlar. Yüksek kan şekeri ölümle sonuçlanabilecek ciddi problemlere yol açabilir.

Diyabet hastaları diyet programlarında karbonhidratı azaltarak kan şekerini kontrol altına alabilir ve kilolarından kurtulabilir. Sınırlı karbonhidrat diyetleri diye de adlandırılan bu diyetlerin çoğunda tatlılar, şekerli yiyecek ve içecekler, ekmek ve makarna kullanılmamaktadır. Sınırlı karbonhidrat diyetlerinden biri olan ketojenik diyet günde 20 ile 50 gram arasında karbonhidrat tüketimini amaçlar. Yapılan bir takım araştırmalarda tip 2 diyabet hastası olan 49 kişinin sınırlı karbonhidrat diyeti yaparak kan şekerini uygun seviyede tuttukları ve 3 ay içerisinde de kilo verdikleri görülmüştür.

Mayo Clinic Diyeti

Amerika’da bir hastane olan Mayo Clinic tarafından oluşturulan bu diyetin amacı sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarımızı değiştirmektir. Bu diyet bize sadece nasıl beslenmemis gerektiğini söylemez. Aynı zamanda kaliteli yaşam için yapmamız gereken egzersizler gibi pek çok tavsiyede bulunur.

Mayo Clinic diyeti bizlere katı kurallar koymaz. Bunun yerine kötü alışkanlıklarımızı sağlıklı alternatiflerle değiştirmemizi söyler. Bu nedenle de diğer diyetlere göre daha sürdürülebilir bir diyettir.

Bu diyet bizlere sağlıklı yaşamayı, kötü alışkanlıklarımızdan uzak durmayı, günlük egzersiz yapmayı teşvik ettiği için diyabet hastaları için de oldukça iyi bir diyettir.

İlginizi Çekebilir: Diyet ve Spor Arasındaki İlişki

Mayo Clinic Diyeti Besin Piramidi
Mayo Clinic Diyeti Besin Piramidi

Bu diyette yukarıdaki besin piramidine göre beslendiğinizde hem düşük kalorili hem de sağlıklı besinler ile beslenmiş olacaksınız. Aynı zamanda günlük fiziksel aktivitelerinizde kalori açığı oluşturacak ve kilo vereceksiniz.

Mayo Clinic Diyetinde Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Yukarıda da belirttiğim gibi bu diyet bizlere katı kurallar koymaz. Ama yine de aşağıdaki besin türlerini tüketmemiz en sağlıklısıdır. Bunlar;

  • Meyveler
  • Sebzeler
  • Tam tahıllar
  • Zengin protein kaynağı olan kuru baklagiller ve balıklar
  • Doymamış yağ içeren zeytinyağı ve çiğ kuru yemişler
  • Az miktarda olmak koşuluyla tatlılar

Günlük beslenmemizin dışında günlük yaklaşık bir saat kadar da fiziksel aktivite yapmamız oldukça önemlidir. Bu isterseniz eviniz yapacağınız sporunuz isterseniz parktaki yürüyüşünüz olabilir.

Mayo Clinic diyeti sağlıksız besinleri yasaklarken bizi sağlıklı besinlere yönlendirir. Bu nedenle de diyabet hastaları başta olmak üzere gerek kilo vermek gerek sağlıklı yaşamak isteyenler için oldukça ideal bir diyettir.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.