Hızlı Bir Şekilde Kilo Vermenizi Sağlayacak 6 Egzersiz

7 dakikada okunur
Egzersiz Yapan Kadınlar

Kilo vermek için sadece diyet yapmanız tavsiye edilmez. Çünkü her ne kadar yaptığınız diyette günlük kalori ihtiyacınızdan daha azını tüketseniz de bir şekilde kalori açığı vermelisiniz. Bunu da spor yaparak sağlayabilirsiniz. Spor yapmak sizi vücudunuzu daha zinde tutacaktır hem de kilo vermenizi hızlandıracaktır. Zaten uzmanların görüşü de diyet ve sporu bir arada yapmaktır.

Spor yapmaya karar verdik ama nereden başlayacağız? Bize uygun olan spor hareketleri nelerdir? Hangi spor hareketi vücudumuzun hangi bölgesini çalıştırır? Bunları bilmiyorsanız bu yazı aklınızdaki bu sorulara cevap olabilir.

İlginizi Çekebilir: Diyet ve Spor Arasındaki İlişki

1- Yürümek

Yürümek
Yürümek

Yapabileceğiniz en kolay egzersizdir. İster salonda ister parkta isterseniz sokakta bu egzersizi yapabilirsiniz. Hem hızlı bir şekilde kalori yakmanızı sağlar hem de oldukça kolaydır. Düzenli olarak günlük 1 saat yürürseniz ve diyet programınızı da aksatmazsanız haftada yarım kilo vermeniz içten bile değildir. Tavsiyem bu egzersizi yapmadan önce iyi bir spor ayakkabı edinmeniz ve biraz tempolü yürümeniz.

2- Mekik Çekmek

Mekik Çekmek
Mekik Çekmek

Mekik çekmek de yürümek kadar olmasa da kolay bir egzersiz türüdür. İster evinizde isterseniz bir parkta kolaylıkla yapabilirsiniz. Karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmak için birebirdir. Karın kaslarınızı sıklaştırır ve zayıflamanızda etkili olur. Düz bir zemine sırt üstü yatıp ellerinizi başınızın arkasında bağladıktan sonra ayaklarınızı omuz açıklığında açarak dizlerinizi bükün. Ayaklarınız yere tam basmalı ve karşıya bakmalı. Bu pozisyonda yavaşça öne doğru kalkın. Bu hareketi 12 kez 3 set halinde yaparsanız faydasını göreceksiniz. Buradaki önemli nokta hareket esnasında bacaklarınız yukarı kalkmamasıdır.

3- Çömelmek

Çömelmek Squat
Çömelmek

İngilizce kelime anlamıyla da sıklıkla karşımıza çıkan squat yani çömelme egzersizi vücudumuzun pek çok bölgesini çalıştıran ve bizi en fazla güçlendiren bir spor hareketidir. Diğer egzersizlere oranla zayıflamamızda daha çok etkilidir. Çömelme hareketini ağırlıkla yapabileceğiniz gibi ağırlık kullanmadan da yapabilirsiniz. Ayaklarınız omuz hizasına dik bir şekilde tam karşıya bakıyor olacak şekilde durun. Bakışlarınız da tam karşıya bakıyor olmalı. Ellerinizi ister direkt karşıya doğru dik bir şekilde uzatın isterseniz enseniz ensenizde birleştirin isterseniz de görseldeki gibi yumruk yapın. Bu şekilde dizleriniz yere 90 derecelik açı oluşturarak çömelin. Bu egzersizdeki önemli nokta ise çömelirken dizleriniz ayak parmaklarınızın hizasını geçmemelidir.

4- Yüzmek

Yüzmek
Yüzmek

Yapabileceğiniz egzersizler arasında belki de en iyi egzersiz yüzmektir. Vücudunuzdaki tüm bölgeleri çalıştırır ve sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Egzersizler arasında en fazla kalori yakacağınız bir egzersizdir. Bir saat yüzerek ortalama 500 kaloriden fazla yakabilirsiniz. Diğer egzersizlere göre bu egzersizi yapmak biraz zahmetli olsa da imkanınız varsa kesinlikle yapmanızı tavsiye ederim. Haftada birkaç saat yüzerek bile size nasıl etki ettiğini görebilirsiniz.

5- İp Atlamak

İp Atlamak
İp Atlamak

Yapabileceğiniz egzersizler arasında en kolay egzersizlerden biri olsa da kilo vermenizi hızlandıracak en iyi egzersizlerden biri de ip atlamaktır. Hem bacakları hem de kolları çalıştırır. Günde bir saat ip atlarsanız ortalama 800 kalori yakabilirsiniz. Bu da yaklaşık iki saatlik bir kardiyo çalışması demek. Bu egzersizi yapmak için ihtiyacınız olan tek şey sadece bir ip.

6- Şınav Çekmek

Şınav Çekmek
Şınav Çekmek

Diğer egzersizlere nazaran biraz daha zor bir egzersiz olduğunu kabul etmek gerek. Fakat oldukça da faydalı. Kol, göğüs ve omuz kaslarını güçlendirmek için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biri. Diğer egzersizler gibi bu egzersizi yaparak da hızlı bir şekilde kilo vermeniz mümkün. Başlarda zorlansanız da gün geçtikçe vücudunuzun bu egzersize alıştığını göreceksiniz. Tavsiyem kademeli olarak şınav sayısını artırmanızdır. Mesela bugün 10 şınav çektiyseniz ertesi gün 12 şınav çekin ve bunu günlük olarak artırmaya çalışın.

Yukarıda saydığım tüm egzersizler ile hem hızlı bir şekilde kilo verebilir hem de sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Fakat unutmayın ki kilo vermek için sadece spor yapmak değil diyet programınıza uymak da gereklidir.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

1 Yorum

  1. Günlük egzersizlerime önce 15 dakika ip atlayarak başlıyorum. Ardından yarım saat tempolu yürüyüş yaptıktan sonra squat ve şınav ile egzersizlerimi bitiriyorum. Hem kalori açığı oluşturuyorum hem de kaslarımı kuvvetlendiriyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.