Kilo Vermede Hindistan Cevizi Yağının Etkileri Nelerdir?

8 dakikada okunur
Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı özellikle son zamanlarda kilo vermek isteyenlerin sıkça kullandığı bir bitkisel yağ çeşididir. Doymuş yağ oranının fazla olmasından dolayı 24 derecenin altında altı aya kadar bozulmadan saklanabilir. Her ne kadar doymuş yağ oranı fazla olsa da bu peynir ve etten alacağınız doymuş yağları içermez. Ayrıca içerisinde orta uzunlukta yağ asidi olan orta zincirli trigliserit de bulunur. Bu da ince bağırsaktan emilerek karaciğere gider ve orada keton cisimlere dönüşür. Keton cisimlerinin Alzheimer ve epilepsi gibi beyin hasarlarının üzerindeki iyileştirici etkisi oldukça fazladır.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Alzheimer ve Epilepsi Gibi Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olur

Alzheimer hastalarında beyindeki glukoz kullanımı azalır. Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri ketonlara dönüşerek glukozun işlenmesi için insüline ihtiyaç duymadan beyne enerji sağlar. Bu da beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Ayrıca çocuklarda uygulanan ketojonik diyette kullanılan bu yağ epilepsi nöbetlerinin sıklığını azaltır.

Diyabete Faydalıdır

Hayvanlar üzerinde yapılan bir takım testlerde orta zincirli yağ asitlerinin insülin direncine koruma sağladığı gözlemlenmiştir. Bu da kan şekeri seviyesinin düzenleyerek diyabet hastalarına faydalı olabilir.

Kolestrolü Düşürür

Hindistan cevizi yağı iyi kolestrolü artıran doymuş yağlar içerdiğinden kötü kolestrolü de geriletir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre de kalp sağlığı açısından da faydalıdır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İştahı azalttığı ve kalori yakımını hızlandırdığı için kilo vermede de etkilidir. Yazının ilerleyen bölümlerinden bununla ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Diş Sağlığına İyi Gelir

Antibakteriyel bir çözelti olmasından dolayı ağızdaki mikroplara karşı oldukça etkilidir. Ağızda bakteri üremesini yavaşlatır. Hindistan cevizi yağı dişlere sürülürse çürümeyi de önler. Ayrıca ağızdaki kötü kokuya karşı da etkilidir.

Cildi Besler ve Onarır

Kuru ciltlerin nemlendirilmesinde oldukça etkilidir. Ciltteki çatlakların iyileştirilmesinde cilde sürülerek kullanılabilir. İçeriğindeki faydalı asitler cildi besler. Çatlamış dudaklarınız için de hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Ayrıca hamilelik çatlaklarının da giderilmesi için kullanılmaktadır. Cilt hastalıkları belirtilerini de azaltabilir.

Saç Sağlığını Korur

Şampuan ile saçınızı yıkadıktan sonra saçlarınıza sürüp 5 dakika beklettikten sonra durularsanız saçlarınız daha parlak gözükür. Ayrıca protein kaybını azaltacağı için saçlarınız güçlenir.

Kemiklere Faydalıdır

İçerisindeki yağ asitleri ile kemik esnekliğini artırır. Ayrıca kemiklerin etrafındaki dokuları da güçlendirerek dejenerasyonu engeller. Bazı kemik rahatsızlıklarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir.

Bunların yanında sindirimi kolaylaştırır, enfeksiyonlara karşı etkilidir ve bağışıklığı güçlendirir.

Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Verdirir Mi?

Halk arasında hindistan cevizi yağının kilo verdirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Aslında bu kısmen doğrudur. Hindistan cevizi yağının sindirilmesi keton cisimleri ortaya çıkarır. Bu cisimler de iştah kesici etkiye sahip oldukları için açlığı azaltabilirler. Yapılan bir araştırmada orta zincirli yağ asidinden beslenen kişilerin 256 kalori daha az tükettikleri saptanmıştır. Yine aynı şekilde yapılan farklı bir araştırmada sabah kahvaltısında orta zincirli yağ asidinden beslenen kişilerin öğle yemeğinde daha az kalori tükettikleri gözlenmiştir.

Bunların yanında hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırdığı için hem gün içerisinde tükettiğimiz yağların çözümlenmesi hızlanmış olacak hem de mevcut yağlarımızın yakımı hızlanacaktır.

Yapılan bir takım araştırmalarda kullanılan hindistan cevizi yağının karında bulunan ve kötü yağ olan visseral yağı da yok ettiği gözlemlenmiştir. Bunun sebebi de hindistan cevizi yağının sindirilmesi için daha çok enerji gerektiğidir. Günlük 15 ile 30 gram arası alacağınız hindistan cevizi yağını sindirmek için vücudunuzun enerji harcaması yüzde 5 artar. Bu da günlük fazladan 120 kalori demektir.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Hindistan cevizi yağı 24 derece sıcaklıkta katılaştığı için kullanmadan önce sıcak suda sıvılaştırılabilir. Yemek saatinden 20 dakika önce alındığında iştahınızı azaltacağı için tok hissetmenizi sağlar. Bu sayede daha tok hissedersiniz ve daha az yemek yersiniz.

Karaciğer rahatsızlığı olanların hindistan cevizi yağını dikkatli tüketmesi tavsiye edilir.

Bunun yanında yulaf ezmesi ile birlikte harika tarifler çıkarabilirsiniz. İçerisinde hindistan cevizi yağı da bulunan yulaf ezmeli kakaolu kurabiye tarifime de göz atmanızı tavsiye ederim.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

1 Yorum

  1. Özellikle yulaf ezmesi ile yapılan tatlılarda hindistan cevizi yağı kullanıyorum. Hem sağlıklı hem de tatlıya hoş bir tat katıyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.