Zayıflamak İçin Spor Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

4 dakikada okunur
Spor Diyet

Kilo vermek isteyenler spor yaparak kalori açığı oluştururlar ve günlük alması gerekenden az kalori aldıkları için vücut önce karbonhidratı yakmaya başlar. Sporun süresi arttıkça da vücudunuzdaki yağlar yakılır. Özellikle yapacağınız ağırlık antrenmanları önce glikojen formundaki karbonhidratları yakmaya başlar. Kaslarınızda biriken karbonhidratların çoğu yakılır. Spor yaparak kilo vermenin nasıl olduğunu öğrendik. Peki spor yaparken nasıl beslenmeliyiz?

Karbonhidrat

Karbonhidrat Düşmanınız Değil

Zayıflamak için spor yapanlar karbonhidratı düşman gibi görürler ve hayatlarından karbonhidratı çıkarıp protein odaklı beslenmeye başlarlar. Oysa ki bu şekilde beslenme tarzı kesinlikle yanlıştır. İster zinde bir yaşam için ister kilo vermek için spor yapın hem karbonhidratı hem de proteini birlikte tüketmelisiniz. Ne karbonhidratın fazlasına ne de proteinin fazlasına kaçmamalısınız.

Egzersiz yaparken ilk olarak karbonhidratlar yakılır. Bu yüzden de olması gerekenden az karbonhidrat alırsanız bu sizin çabuk yorulmanıza neden olur ve bunun yanında kas gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Bu nedenler spora başlamadan 1 saat önce karbonhidrat açısından zengin bir ara öğün tüketilebilir.

Yağ

Yağ Tüketimini Azaltın

Vücudumuz yağı geç sindirdiği için yağ tüketimine çok dikkat etmemiz gerekir. Fazla yağ tüketimi vücudumuzdaki yağ dokularını büyütür. Bununla da kalmaz damarlara da zarar verir. Özellikle zayıflamak için spor yapanların kızartmalarla, kremalı yiyeceklerle, hamur işleriyle arasına engel koymaları gerekir. Vücut için gerekli olan yağı badem, ceviz, fındık, avokado, zeyin ve zeytinyağı gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.

Su

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Spor yapanlar için en önemli maddelerden biri de şüphesiz ki su tüketimidir. Çünkü spor yapmak terlemeyi artıracağı için vücutta su kaybı olur. Eğer vücut susuz kalırsa kendimizi güçsüz hissederiz.

Su vücudumuzda oldukça önemli görevlere sahiptir; zararlı öğelerin dışarı atılmasını sağlar, vücut ısısını dengeler, besinleri hücrelere taşır, dolaşımı ve sindirimi sağlar.

Günlük yaklaşık 3 litre su tüketmek oldukça sağlıklıdır. Egzersizlerinize başlamadan yaklaşık 2 saat önce 500 ml, yarım saat önce de 1 bardak su içebilirsiniz. Egzersiz esnasında ne kadar su tüketeceğiniz egzersiz yaptığınız ortamın sıcaklığına ve yaptığınız egzersize göre değişebilir. Ayrıca günlük öğünlerinizden yarım saat önce ikişer bardak su tüketimi zayıflamanızda size yardımcı olacaktır.

Diyetinizi sorunsuz bir şekilde uyguluyorsunuz ve egzersizlerinizi de yapıyorsanız aklınıza ne zaman kilo vermeye başlarım diye bir soru gelebilir. Bu sorunun cevabını da vücut kilo vermeye ne zaman başlar başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.