Erkeklerde Göğüs Sarkması Probleminden Kurtulmak İçin Egzersizler

10 dakikada okunur
Erkek Göğüs

Erkeklerde göğüs sarkması pek çok kişinin vücudunda karşılaştığı sorunlardan biridir ve bu sorunu yaşayanların çoğu bundan kurtulmaya çalışır. Sahibini utandıran göğüs görünümüne neden olabileceği gibi bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir.

Erkeklerde göğsün dışarı çıkması ve sarkmasından sorumlu olabilecek birçok sebep vardır.

Erkeklerde Göğüs Sarkması Neden Ortaya Çıkar?

Tıbba göre erkeklerde göğüs sarkmasının arkasında biri ana sebep olmak üzere iki sebep vardır.

Düşük Testosteron

Göğüslerin büyüklüğündeki artışın veya göğüs bölgesindeki sarkmanın, erkek vücudundaki düşük testosteron seviyesi ile birlikte yüksek östrojen seviyesinin sonucu olduğu, vücuttaki hormonal bozukluklarla ilgili bir sağlık durumudur.

Bu sorunun veya nedenin vücutta ciddi bir sorun olarak görülmediği ve bu durumun günler içerisinde kendi kendine geçebileceği bilinmektedir. Ancak göğüs sarkmasının sizin için bir sorun haline geldiğini ve geçmeyeceğini düşünüyorsanız, doktora giderek konuyu tıbbi açıdan daha net bir şekilde aydınlatabilirsiniz.

Hormonal bir bozukluk dışında organik bir dengesizlikten kaynaklanabileceği veya prostat büyümesini tedavi etmek için kullanılan anti – östrojenler veya tedavisi olmayan hastalıklarda kullanılan bazı kimyasal ilaçlar gibi bazı ilaçların bazen göğüslerin dışarı çıkmasına neden olabilir. Akıl hastalıklarında kullanılan ilaçlar bile hormonlarda dengesizliğe neden olduğu için göğüs sarkmasına neden olabilir; Böyle bir durumda doktor sorundan sorumlu ilacı durdurur veya gerekirse değiştirir.

Yağ Birikmesi

Erkeklerde göğüs sarkması, göğüs bölgesinde yağ birikmesinin bir sonucu olabilir ve burada bir çözüme başvurabilirsiniz: egzersiz yapın ve böylece göğüste ve tüm vücutta yağ yakarak ya da cerrahi operasyonlara (örneğin; liposuction olarak) bu kesinlikle size bu konuda yardımcı olacaktır.

Şimdi göğüs sarkmasından kurtulmanıza yardımcı olacak egzersizlerden bahsedeceğiz ve bunlar yağ yakmanıza ve genel olarak vücut ağırlığınızı kaybetmenize yardımcı olacak egzersizlerin aynısıdır.

Erkeklerde Göğüs Sarkmasından Kurtulmak İçin Egzersizler

Bu egzersizler sadece göğüs sarkmalarından kurtulmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücutta daha fazla kalori yakılmasına ve böylece vücutta biriken yağlardan kurtulmaya, vücudun orta bölgesindeki kasları doğru bir şekilde inşa etmeye ve kilo vermeye yardımcı olur.

Ağırlık Kaldırma Egzersizi

Erkek Göğüs Egzersiz
Erkek Göğüs Egzersiz

Bu egzersiz 7 ila 10 kilogram ağırlığında bir çift ağırlık kullanılarak yapılır, sırt üstü yattıktan ve ayakları diz ekleminden aşağıya doğru büktükten sonra, ağırlıkları iki elinizle kaldırın ve ellerinizin aralarında yeterli mesafe olduğundan emin olun. Böylece göğüsten daha geniş açılırlar.

Bu egzersizi yaparken elleriniz doğrudan göğsünüzün üzerinde olmalı ve tamamen yükselmeli ve ardından iki elin üst kısmı düz olana kadar alçalmalıdır. Bu egzersizi haftada üç ila dört kez yaparak bu egzersizi günlük rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz.

Halter Egzersizi – Tek Kol Kullanımı

Erkek Dambıl Egzersiz
Erkek Dambıl Egzersiz

Bu egzersizde de tek parça ağırlıklara ihtiyacınız var ve sırt üstü yattıktan sonra ağırlığı bir elinizle yavaşça kaldırın, ardından elinizi yavaşça indirin. Bu işlemi her iki elinizde ayrı ayrı birkaç kez tekrarlayın. Bu egzersiz her seferinde 10 ila 15 dakikalık bir hızda ve sonuçları göğüs şeklinde görene kadar haftada dört kez yapılmalıdır.

Şınav Çekme

Erkek Şınav Egzersiz
Erkek Şınav Egzersiz

Özellikle vücut ve kaslar için faydaları nedeniyle sporcular tarafından sıklıkla uygulanan iyi bilinen bir egzersizdir. Ayak parmak uçları ve avuç içi ile yere yatarak, eller omuzların dibine dik olacak şekilde yapılır, daha sonra vücudu sürekli yükseltip alçaltır.

Bu egzersizi yapmak için tavsiye edilen belirli bir sayı yoktur, mümkün olduğu kadar yapabilir ve göğüs sarkması ve çıkıntısı sorunuyla mücadele etmek için egzersiz rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Eğimli Şınav

Erkek Eğimli Şınav Egzersiz
Erkek Eğimli Şınav Egzersiz

Önceki egzersize benzer ve aynı işlevi gören göğüs ve karın kaslarını güçlendirmeye ve o bölgedeki yağ ve kaloriyi yakmaya yardımcı olur. Bu egzersiz, açık tarafları omuzlardan daha geniş olacak şekilde parmak uçlarına ve ellerin avuç içlerine yere yaslanarak, sonra sol ele yaslanarak vücudu alçaltıp, sağ eli uzatarak diğer tarafa yaslanarak sonra tekrarlanarak yapılabilir.  Bu egzersizi haftada 4 ila 5 kez, her seferinde 10 ila 15 dakika yapmanız önerilir.

Göğüs Sarkmasından Kurtulmaya Yardımcı Olan Besinler

Bazı durumlarda erkeklerdeki sarkık göğüsleri egzersiz yapıp tamamen ve düzenli olarak bu sorundan kurtulana kadar devam ederseniz egzersiz yapmak yeterli olabilir.

Ancak bir egzersiz rejimi sırasında, egzersiz hedefinize ulaşmanıza yardımcı olan sağlıklı ve besinler açısından zengin bir diyet izlemeniz her zaman önerilir. İşte göğüslerinizin sarkıklığından kurtulmanıza yardımcı olacak besinlerden bazıları;

Kakao

Manganez açısından zenginliğine ve vücuttaki metabolik süreçleri düzenlemedeki rolüne ek olarak, kan dolaşımını ve sindirimi uyarmaya, iştahı azaltmaya ve hatta kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Kakao içecek olarak tüketilebilir veya çikolataya kakao eklenebilir.

Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandırır ve böylece bir antioksidan olan kafein içermesinin yanı sıra daha fazla yağ yakar. Egzersize ek olarak göğüs sarkmalarından kurtulma sürecini hızlandırmak için gün içinde aldığınız diğer içecekleri yeşil çay ile değiştirmeyi deneyin.

Yeşillik

Marul, maydanoz, ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, yüksek düzeyde demir ve metabolizmada, kas yapımında ve yağlardan kurtulmada yararlı olan diğer birçok besin maddesini içerir. Bu yüzden birçok spor antrenörü tarafından her zaman tavsiye edilir.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.