Karın Yağını Yakmak ve Göbekten Kurtulmak İçin En İyi Egzersizler

9 dakikada okunur
Karın Yağını Yakmak

Karında yağ birikmesinden kaynaklanan göbek, gerek erkekleri gerek kadınları görünümleri ve vücutlarının şekli konusunda en çok rahatsız eden şeydir. Bu nedenle birçok insanın karın yağlarından kurtulmak için karın yağ yakma egzersizleri aradığını görüyoruz.

Egzersizin vücut zindeliğini ve çevikliğini korumanın en iyi yollarından biri olduğu ve karında veya vücudun geri kalanında yağ birikmesini önlemenin en iyi yollarından biri olduğu söyleyebiliriz. Karın bölgesindeki yağ birikiminin sebep olduğu için göbeğin ortaya çıkmasının nedenlerini ve göbeğin ortaya çıkmasından kurtulmak için göbek yağlarını yakmak amacıyla bir grup egzersizi öğreneceğiz.

Karın Yağı Yakma Egzersizleri

Bu egzersizleri tanımadan önce, aşağıdaki egzersizlerden herhangi birine bağlı kalmanızın yanı sıra mümkün olduğunca yağ ve yağlı yiyecekleri azaltmamız gereken sağlıklı bir diyet uygulamamız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Diyet sırasında güvenebileceğiniz veya yağ yakımına yardımcı olan besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Bu yazımızda kas yapımına yardımcı olan en önemli gıdaları öğreneceksiniz ve bu yazımızda haşlanmış yumurta diyeti ile kilo verme yöntemleri anlatılıyor.

Goblet Squat

Goblet Squat
Goblet Squat

Karın, omuz ve ayak kaslarını sıkılaştırmak, karın bölgesindeki yağlardan ve genel olarak vücut yağlarından kurtulmak için en iyi ve güvenilir egzersizlerden biri olduğu söylenebilir.

Egzersiz, ağır veya hafif ağırlıklar taşıyarak yapılabilir, eğer egzersize yeni başlıyorsanız, ilk dönemde hafif ağırlıklar önerilir ve daha sonra kademeli olarak daha ağır ağırlıklara geçilir. Egzersiz elinizde bulunan ağırlığı göğsün yanında olacak şekilde ağırlığı taşımak, daha sonra ayakları ayrı ve eller göğüste sabitlenmiş olarak vücudu aşağı indirerek çömelme pozisyonuna gelene kadar ayağa kalkıp bunu birkaç kez tekrarlamaya bağlıdır.

Egzersizin gün içinde veya mümkün olduğunca on dakika süreyle dakikada on kez tekrarlanması ve taşınan ağırlığın toplam vücut ağırlığının yarısına eşit olana kadar kademeli olarak artırılması önerilir.

Dumbbell Muscle Snatch

Dumbbell Muscle Snatch
Dumbbell Muscle Snatch

Göbek yağını yakmak için egzersizler arıyorsanız, bu egzersiz öncekinden daha az önemli değildir, ancak bu egzersiz öncekinden farklıdır, çünkü vücudun çoğu kasına değil üst vücudun kaslarına odaklanır. Önce göbek yağlarını yakmak istediğimizi düşünürsek bunun için çok uygun egzersizlerden biridir.

Egzersiz ağırlıkları iki elle tutup, ağırlıklar elimizdeyken elleri kaldırıp indirmeye bağlıdır. Çok fazla hareket veya baskı gerektirmez, ancak elleri hareket ettirmekle sınırlıdır. Ancak düzenli olarak yapmayı düşünüyorsanız, kesinlikle istediğimiz hedefe ulaşmamıza yardımcı olur.

Taşınabilecek ağırlıklar yeteneğe göre değişir ve egzersiz programınızda ilerledikçe ağırlıkları kademeli olarak artırmanız önerilir. 3 ila 5 dakika arasında egzersiz yapmak ve ardından 2 dakika dinlenmek göbek yağlarından kurtulmak için idealdir.

Kettlebell Swing

Kettlebell Swing
Kettlebell Swing

Bu egzersiz, düzenli olarak yapmayan kişiler için biraz zor ve ağırdır. Bu nedenle bu egzersizin başlangıcında hafif ağırlıklarla başlamanız tercih edilir ve daha sonra ağırlıkları kademeli olarak artırabilirsiniz.

Egzersiz ağırlığı iki elinizi sallayarak ayaklarınızı hafif aralıklı olarak tutuyorsunuz, ağırlık ayaklarınızın arasına ulaşmalı ve ardından tekrar göğüs hizasına getirilmelidir. Aşağı inerken sırtın bir yay oluşturmamasına dikkat etmek önemlidir.

Egzersizin süresi dayanıklılığınıza bağlıdır, iki dakika gibi basit periyotlarla başlayabilir, daha sonra fiziksel dayanıklılığınızı artırdıkça kademeli olarak artırabilirsiniz.

Squat Thrust

Squat Thrust
Squat Thrust

Karın yağ yakma egzersizlerinden bahsettiğimizi düşünürsek, vücudun tüm ana kaslarını hareket ettirmeye katkı sağlayan, genel olarak vücut yağlarından kurtulmaya katkı sağlayan ve göbek yağları ile sınırlı olmayan bu egzersizden bahsetmek gerekir.

Egzersiz, iyi bilinen şınav çekmek ile biraz benzer, ancak burada her alt gövdeden sonra vücudunuzla ayaklarınızın üzerinde durmalısınız. Ayrıca vücudunuzla dümdüz durmak yerine dümdüz yukarı zıplayabilirsiniz, ancak zıplamak için çok fazla fiziksel uygunluk gerekir.

Genel olarak, bu egzersizi size ve fiziksel yeteneklerinize uygun şekilde yapabilirsiniz. Zamana gelince, 5 dakikadan fazla olmamak kaydıyla, ardından iki dakikaya kadar dinlenin ve uygulamayı beş dakika daha tekrarlayın.

Skater Jump

Skater Jump
Skater Jump

Ek olarak, bu egzersiz vücut için daha fazla fiziksel ve kas zindeliği elde etmeye yardımcı olduğu için göbek yağını yakmaya yardımcı olur.

Tüm vücudunuzu önden arkaya hareket ettirmek yerine bir yandan diğer yana hareket ettirmeye dayanır. Egzersiz, vücudun her iki tarafındaki kasları güçlendirir ve diğer egzersizler gibi uzuvlara veya dizlere baskı yapmaz. 40 saniye gibi kısa süreler boyunca egzersiz yapılması ve ardından devam etmeden önce 20 saniye dinlenmesi ve bu egzersize devam edilmesi önerilir. 10 ila 15 dakika boyunca yapabilirsiniz.

Böylece, karın ve vücut yağlarından kurtulmak ve vücudumuza istediğimiz şekle vermek için düzenli olarak güvenebileceğimiz, genel olarak karın ve vücut yağını yakmak için en iyi egzersizlerden oluşan bir grup fitness egzersizi öğrendik.

Şeyma

Merhaba, ben Şeyma. Yaşantımı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için beslenmeme ve günlük aktivitelerime oldukça dikkat ediyorum. Blogumda da sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız veya vücudunuzu korumanız için çeşitli bilgiler paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.